Damian Waligóra posiada największą indywidualną kolekcję puzzli w Polsce. Dała mu ona w październiku 2015 roku Certyfikat Polskiego Biura Rekordów Guinnessa. Swoje obrazy z puzzli prezentuje na licznych wystawach w Polsce. 11 sierpnia 2017 r. odbył się wernisaż kolejnej prezentacji prac pana Damiana, tym razem w Szczecińskim Inkubatorze Kultury INKU. Członkowie „Więzi” przybyli w ten dzień do INKU aby razem z innymi gośćmi podziwiać prace artysty. Wernisaż pana Damiana odbył się bardzo uroczyście. Gości przywitali gospodarze INKU oraz siostra pana Damiana. A oto co pani Wioleta powiedziała o swoim bracie:
Witam Państwa na wernisażu Damiana Waligóry.
Damian chciałby przedstawić część swojej kolekcji obrazów ułożonych z puzzli, które układa i kolekcjonuje od 2009 roku. Pierwszym obrazek, który ułożył było podarowane mu przez rodziców Safari, składające się z 2000 kawałków. Tu chcę zacytować słowa artysty:
„Jak zacząłem je układać to szybko się zniechęciłem, bo był to dla mnie bardzo trudny obrazek. Jak na początek. Natomiast po jakimś czasie ponownie wróciłem do jego układania i od tego momentu szło mi coraz lepiej. Z czasem dostawałem w prezencie lub kupowałem kolejne pudełka puzzli i je układam jak mam tylko chęć.” – mówi Damian. Dodaje również, że:
„W domu nikt mi nie pomaga układać, bo nie potrafią i nie mają tyle cierpliwości, żeby odpowiednio składać elementy. Dlatego układam je sam, indywidualnie.” – dodaje Damian.
Obecnie kolekcja Damiana regularnie powiększa się o nowe zestawy, które kupuje sam lub otrzymuje w prezencie. W jego kolekcji znajduje się aż 149 zestawów, które dały mu Certyfikat Biura Rekordów w Polskim Guinnessie.
Aby stały się trwałe oprawia je w przepiękne ramy i szkło.
Posiada w swojej kolekcji puzzle tzw. Stojące 3D z różnego materiału, np. piankowe, plastikowe, drewniane. W kształcie budynków i budowli, zwierząt lub bajkowe, np. Spiderman, czy w kształcie płyty np. Beatlesów. Takie puzzle można postawić na półce, biurku. A piankowe służą dzieciom np. do kąpieli.
Puzzle układa ponieważ jest osobą niepełnosprawną. Nie spędza czasu przed ekranem komputera.
Kiedy nie układa puzzli to Damian zajmuje się malowaniem na kamieniach, wyszywaniem obrazów na kawałkach papieru, ceramiką i artystyczną biżuterią.
Od dziecka interesował się różnymi konkursami plastycznymi, z których był bardzo zadowolony. Konkursy odbywały się w całej Polsce.
Teraz organizuje wystawy, żeby pokazać osobom zdrowym i niepełnosprawnym, że w życiu można mieć swój cel i pasję. Bo przecież każdy z nas ma coś pięknego do zaoferowania drugiemu człowiekowi.
Życzymy Damianowi dalszych sukcesów w rozwijaniu własnej drogi twórczej i realizacji swojej pasji.
Członkowie Stowarzyszenia „Więź” przyłączają się do życzeń siostry.