W 2017 roku Stowarzyszenie „Więź” realizuje projekt pt. „Działania edukacyjne dla rodziców dzieci z zaburzeniami psychicznymi”, dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
W ramach tego projektu odbywał się cykl spotkań dotyczących problematyki zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży w Przedszkolu „Dzwoneczek”na których prelekcje wygłosili lekarz psychiatra Teresa Zalewska oraz psycholog Jakub Piekarski..
Pierwsze spotkanie miało miejsce 17.06.2017 r., a tematem wykładu Dr T. Zalewskiej była „Schizofrenia – objawy i możliwości wychodzenia z choroby”, natomiast Pan J. Piekarski omówił „Rodzaje zaburzeń psychicznych u dzieci i sposoby radzenia sobie z nimi”.
Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia „Więź” zaprosili gości na spotkanie w dniu 2.09.2017 r. Tym razem tematem wykładu Dr Zalewskiej było uzależnienie od alkoholu – jego fakty i mity, a Pan psycholog Jakub Piekarski mówił o roli rodziny w terapii dzieci z zaburzeniami psychicznymi.
Na trzecim spotkaniu, w dniu 16.09.2017 r., Pani Doktor omówiła problemy nikotynizmu – jego wpływ na leczenie zaburzeń psychicznych. Pan Psycholog przedstawił natomiast alternatywne i wspomagające sposoby komunikowania się z dziećmi z zaburzeniami komunikacji werbalnej.
Ostatnie szkolenie w „Dzwoneczku” miało miejsce 7.10.2017 r. Tym razem tematyka wykładu Dr. T. Zalewskiej dotyczyła sposobu radzenia sobie z lękami, a Pana J. Piekarskiego przyszłości i perspektyw dziecka z zaburzeniami psychicznymi.
W przerwach pomiędzy wykładami goście mogli napić się kawy i herbaty, skosztować przygotowanych smakołyków i porozmawiać o nurtujących ich problemach. Zarówno Pani doktor, jak i Pan Psycholog bardzo chętnie odpowiadali na zadawane im pytania i starali się pomóc w rozwiązaniu wielu spraw związanych z tematyką zdrowia psychicznego u dzieci, młodzieży, ale też i u ludzi dorosłych.
Zainteresowanie spotkaniami było bardzo duże, gdyż dzieci z problemami psychicznymi jest coraz więcej. Słuchacze mogli pogłębić swoją wiedzę na temat specyfiki różnych zaburzeń psychicznych u dzieci i sposobu radzenia sobie z nimi. Dzięki temu wspomaganie rozwoju dziecka z tego rodzaju niepełnosprawnością będzie dla nich dużo łatwiejsze.
17.06.2017 r.
02.09.2017 r.
16.09.2017 r.
07.10.2017 r.