Czy seks jest tematem tabu? Na pewno w wielu kręgach wciąż jest, ale nie w Stowarzyszeniu „Więź”.
Tematem tym, bowiem, zajęła się Paula Michalska, Animator Kultury i Czasu Wolnego. 3 listopada 2017 r. odbył się wykład pt „Seks i związki wśród osób z zaburzeniami psychicznymi”, który przygotowała i prowadziła właśnie Paula.
Na początku zajęła się wyjaśnieniem pytania – czym jest seks. Seks to zachowanie płciowe człowieka, potocznie zwane stosunkiem płciowym. Słuchacze wykładu usłyszeli dalej historię seksu, o badaniach nad seksuologią ludzi i poznali terminy związane z seksem.
Po co nam seks? Dobre pytanie. Okazało się, że stosunek płciowy jest nieodzowną częścią naszego istnienia.
W dalszej części wykładu Paula wyjaśniła jak leki psychotropowe wpływają na seks i jak wygląda funkcjonowanie w sferze seksualnej ludzi z zaburzeniami psychicznymi.
Seksualność wśród chorych na schizofrenię lub inne choroby psychiczne, jest mocno zaburzona. Chorzy mają problemy w podejmowaniu i podtrzymywaniu relacji interpersonalnych. Ale mit, że schizofrenicy nie mają potrzeb seksualnych, jest nieprawdziwy. Konieczna jest więc psychoedukacja zarówno społeczeństwa, jak i samych zainteresowanych. W związku ważną rzeczą jest dbanie o partnera, co nie jest łatwe jeśli partner jest chory, np. na depresję. Ale zrozumienie problemu i właściwe podejście do drugiej osoby może pomóc.
W dalszej części wykładu słuchacze dowiedzieli się czym jest związek dwojga ludzi, jak wygląda toksyczny związek i jak stworzyć udany związek.
W trakcie spotkania można było obejrzeć krótkie filmy o tematyce seksualnej.
W połowie wykładu odbyło się losowanie nagrody wśród uczestników wykładu. Nagrodę losowała i ufundowała Paula. Szczęśliwy posiadacz nagrody stał się bogatszy o ciekawe czasopisma popularno-naukowe i słodkiego wafelka.
Na koniec spotkania Paula przeprowadziła krótki test – każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie swoich zachowań seksualnych. Pytania nie były łatwe, ale odpowiedzi było wiele. Najważniejsze z nich to oczekiwania względem partnera życiowego. Padały tu słowa o wolności, akceptacji choroby, miłości, szczerości, zaufania i zainteresowania druga osobą.
Cały wykład, który trwał ponad dwie godziny, bardzo spodobał się zgromadzonym osobom. Był przygotowany i prowadzony w sposób profesjonalny i ciekawy.
Dziękujemy Pauli, iż zajęła się tak ważnym, dla osób po kryzysie psychicznym, problemem i poświęciła dla nich swój czas wolny.