Kompleksowe działania w drodze do samodzielności

Celem projektu jest nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności przez osoby z chorobami psychicznymi niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Projekt ‘’Kompleksowe działania w drodze do samodzielności’’ realizowany w ramach zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zlecanych organizacjom pozarządowym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w 2024 r. Całkowita wartość projektu wynosi 29 044,00 zł
Termin realizacji projektu
Projekt realizowany będzie w terminie 15.07. 2024 r.- 15.12.2024 r.
Formy wsparcia
Projekt przewiduje udział beneficjentów w następujących formach wsparcia:
(z wcześniejszego e- maila)
Spotkanie informacyjne:
Dzisiaj 26.06. 2024 r. godz. 16.00.
W siedzibie Stowarzyszenia Więź
Warsztaty dla osób z niepełnosprawnością psychiczną i ich rodzin (opiekunów):
Trening samodzielności – 15 x 5 h, 15 osób
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie indywidualnej.
Poprzez trening samodzielności beneficjenci m.in. zdobędą umiejętności racjonalnego planowania wydatków związanych z zaspokajaniem własnych potrzeb. Trening przewiduje m.in. wypracowanie nawyku systematycznego dbania o higienę osobistą, wygląd zewnętrzny oraz trening dbałości o czystość w otoczeniu. Zastosowanie treningu samodzielności ma na celu m.in. nabycie i rozwój logicznego planowania czynności, rozwój umiejętności gospodarowania budżetem domowym. Trening samodzielności może pomóc w budowaniu pewności siebie i wiary we własne umiejętności.
IPD (Indywidualny Plan działania) – 25 x 1 h, 15 osób
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie indywidualnej.
IPD – zapewnienie beneficjentowi wsparcia i struktury w procesie podejmowania decyzji dotyczących kariery zawodowej oraz pomocy w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Spotkania z doradcą zawodowym mają na celu pomóc w identyfikacji i osiągnięciu zawodowych celów. W trakcie spotkań Doradca zawodowy pomoże beneficjentom ostatecznym w określeniu zainteresowań, umiejętności i wartości, a także w znalezieniu ścieżki kariery i opracowaniu strategii rozwoju zawodowego. Udzieli wsparcia w pisaniu CV, przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych oraz w rozwoju umiejętności interpersonalnych. Wszystko będzie zależało od potrzeb i oczekiwań beneficjentów korzystającej z tej formy wsparcia.
Warsztaty jogi – 25 x 1 h, 15 osób, śr. 10 rodziców (opiekunów)
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie 1 grupy przy udziale rodziców (opiekunów).
Zajęcia jogi to sesje, podczas których beneficjenci i ich rodziny nabędą umiejętności praktykowania różnych aspektów jogi, takie jak pozycje ciała (asany), techniki oddechowe (pranajama) i medytację. Beneficjenci zajęć poznają swoją kondycję psychiczną i fizyczną, konstrukcję ciała i lokalizację napięć wywołanych stresem. W trakcie ćwiczeń ruchowych, oddechowych i technik relaksacyjnych nabiorą umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach stresowych, pozbywania się bólu wywołanego napięciami. Poprawią ogólną kondycję fizyczną i psychiczną poprzez systematyczną aktywność ruchową dopasowaną do indywidualnych możliwości. Poznają własne możliwości i ograniczenia. Uświadomią sobie znaczenie ruchu dla poprawy zdrowia. W kontakcie z grupą beneficjenci i ich rodziny będą odkrywali różnorodność, to, że nie wszyscy muszą być tacy sami, by być akceptowanym.
Warsztaty biblioterapii (czytanie i samorozwój) – 25 x1 h, śr. 10 rodziców (opiekunów).
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie 1 grupy przy udziale rodziców (opiekunów)
Biblioterapia odbędzie się w jednej grupie, gdzie beneficjenci czytają wybraną literaturę i następnie spotykają się, aby dyskutować i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Grupowe dyskusje mogą być moderowane przez osobę prowadzącą i stanowić przestrzeń do wymiany doświadczeń i refleksji. Biblioterapeuta będzie zalecać beneficjentom konkretne książki lub teksty, które będą odpowiednie dla ich potrzeb rozwojowych. Może to obejmować literaturę fachową, poradniki samorozwojowe, powieści psychologiczne lub inne gatunki literackie. W ramach biblioterapii, beneficjenci i ich rodziny (opiekunowie) będą zachęcani do pisania dzienników, listów czy opowiadań, które pomagają im zgłębiać swoje myśli, emocje i refleksje na temat czytanej literatury oraz własnego rozwoju. Wszystkie te formy wsparcia w biblioterapii mają na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, wzrostu osobistego i samorozwoju poprzez czytanie i literaturę.
Warsztaty arteterapii (nauka malowania) – 15 x 1 h, śr. 10 rodziców (opiekunów)
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie 1 grupy przy udziale rodziców (opiekunów).
Warsztaty arteterapii w formie grupowej, takie jak nauka malowania, mogą być bardzo korzystne dla osób niepełnosprawnych, ponieważ zapewniają przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, wzajemnego wsparcia i twórczego wyrażania emocji. Ważne jest stworzenie atmosfery wzajemnego szacunku, zaufania i bezpieczeństwa. Beneficjenci ostateczni muszą czuć się komfortowo i swobodnie, aby móc otwarcie dzielić się swoimi doświadczeniami i emocjami. Nauka malowania daje możliwość twórczego wyrażania siebie. Beneficjenci mogą eksperymentować z różnymi formami i technikami, aby wyrazić swoje emocje, przeżycia i proces zdrowienia po kryzysie.
Po zakończeniu twórczej pracy, będzie zapewniony czas na refleksję i dyskusję. Beneficjenci będą dzielić się swoimi dziełami, opowiadać o swoich doświadczeniach i odkryciach oraz słuchać perspektyw innych osób w grupie. Niektóre z zajęć zajęcia będą organizowane w plenerze w zależności od warunków pogodowych. Beneficjenci podczas zajęć m.in. niewerbalnie wyrażą poprzez sztukę jak widzą siebie w zdrowiu i jak widzą siebie w chorobie. W kontakcie z grupą rodziny (opiekunowie) beneficjentów będą mogli zaobserwować jakie emocje, przeżycia towarzyszą osobą po kryzysach podczas tworzenia swoich obrazów i co chcą przez nie przekazać.
Warsztaty informatyczne (pakiet office) – 15 x 1h, 15 osób
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie 1 grupy.
Warsztaty informatyczne z pakietu Office w formie grupowej mogą być korzystną formą wsparcia dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności w obszarze technologii. Wykwalifikowany informatyk będzie dostępny, aby pomóc beneficjentom w trakcie zajęć. Materiały szkoleniowe będą dostosowane do różnych stylów uczenia się i potrzeb osób niepełnosprawnych. Zajęcia będą składać się z praktycznych ćwiczeń, które umożliwią beneficjentom bezpośrednie stosowanie i eksplorowanie funkcji pakietu Office. Beneficjenci będą pracować indywidualnie, współpracować w parach lub małych grupach, aby rozwiązywać problemy i dzielić się swoimi doświadczeniami. Dodatkowo każdy beneficjent będzie miał możliwość napisania własnego CV. Ta forma wsparcia pomoże stworzyć atmosferę wzajemnego wsparcia i rozwoju. Wszystkie te elementy mogą przyczynić się rozwijaniu umiejętności związanych z pakietem Office i zwiększać ich pewność siebie w obszarze technologii.
Wykwalifikowany informatyk będzie dostępny, aby pomóc beneficjentom w trakcie zajęć. Materiały szkoleniowe będą dostosowane do różnych stylów uczenia się i potrzeb osób niepełnosprawnych. Zajęcia będą składać się z praktycznych ćwiczeń, które umożliwią beneficjentom bezpośrednie stosowanie i eksplorowanie funkcji pakietu Office. Beneficjenci będą pracować indywidualnie, współpracować w parach lub małych grupach, aby rozwiązywać problemy i dzielić się swoimi doświadczeniami. Ta forma wsparcia może stworzyć atmosferę wzajemnego wsparcia
Warsztaty komputerowe (obsługa programów SOW, Canva opartych na AI) – 15 x 2 h, 15 osób
Ta forma wsparcia będzie realizowana w formie 1 grupy.
Warsztaty informatyczne dotyczące obsługi programów SOW (System Obsługi Wsparcia) i Canva opartych na AI będą stanowić cenną formę wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Na warsztatach zostanie przybliżona platforma SOW by beneficjenci mogli samodzielnie składać wnioski np. dofinasowanie w programie Aktywny samorząd na cele edukacyjne lub rehabilitacyjne itp. Widzimy to na przykładzie naszych podopiecznych, że obsługa platformy SOW może bardzo poprawić funkcjonowanie beneficjentów ostatecznych. Wprowadzenie do programu Canva, które jest oparte na sztucznej inteligencji i służy do tworzenia grafiki, projektów i treści wizualnych. Celem warsztatów jest umożliwienie uczestnikom zdobycia umiejętności tworzenia profesjonalnych i atrakcyjnych projektów za pomocą narzędzi opartych na sztucznej inteligencji oraz sprawne załatwianie swoich spraw z MOPR lub PCPR.