Tematem wykładu styczniowego z cyklu „Wykłady na Arkońskiej” była „Rola psychoterapii w leczeniu chorób psychicznych”. Przygotowała i prowadziła, 13 stycznia 2018 roku, Animator kultury i czasu wolnego Paula Michalska.
Psychoterapia połączona z przyjmowaniem leków przynosi znaczące i długotrwałe efekty. Dzięki niej można w sposób poprawić jakość swojego życia. Jest sposobem poznawania siebie i pomaga odbudować realny obraz siebie.
Problemami związanymi z psychoterapią, czy i kiedy udać się do psychoterapeuty, rolą psychoterapii, zajęła się na swoim wykładzie Paula. Na wstępie omówiła czym ona jest i przedstawiła różne jej style. Nurty psychoterapii – behawioralny, humanistyczny, systemowy, Gestalt, narracyjny czy psychoanalitykę można łączyć, co daje lepszy i skuteczniejszy efekt zdrowotny.
Objawy somatyczne, lęki, niepokoje, stany depresyjne itp. wskazują, że dzieje się coś w nas niedobrego i wymaga terapii. Ale nawet przy braku takich objawów, jeśli chcemy być bardziej szczęśliwymi i poprawić jakość naszego życia, to warto udać się do psychoterapeuty.
W leczeniu przewlekłej schizofrenii psychoterapia powinna być dostosowana do problemów pacjenta i oparta na zaufaniu i pełnej ufności, długotrwałej relacji z terapeutą. Ze strony pacjenta ważna jest świadomość choroby, co pozwala na przyjmowanie leków i bardziej aktywną i wspierającą rolę terapeuty.
W trakcie wykładu wyświetlone zostały krótkie filmy o tematyce: „Mity o psychoterapii”, „Czym się różni psychologia, psychoterapia i psychiatria”.
Na koniec Paula rozdała osobom, które przeszły w swoim życiu psychoterapię, kartki z pytaniami oceniającymi terapeutów, co psychoterapia zmieniła w życiu pacjenta i czego oczekuje on od sesji psychoterapeutycznych. Większość osób pozytywnie oceniła swoich terapeutów. Oczekiwania względem tej terapii były zróżnicowane i były to: utrzymanie remisji choroby, dobre relacje z ludźmi, rozwój osobisty, znalezienie pracy i inne.
Cały wykład bardzo spodobał się słuchaczom, toczyły się żywe dyskusje związane z tematem. Pani prezes omówiła jak w Stowarzyszeniu „Więź” wygląda psychoterapia, grupowa i indywidualna, pokazując ją w sposób praktyczny. Paula zasłużyła na uznanie i otrzymała życzliwe brawa. Dziękujemy Pauli za jej trud i czas poświęcony członkom i sympatykom Stowarzyszenia „Więź”.