Zapraszamy na letnią wędrówkę szlakiem historii, gotyckiej architektury, malarstwa i rzeźby połączoną z cyklem koncertów muzyki dawnej. Czeka nas bogaty program sobotnich wycieczek, spotkań z historią, wystaw i koncertów. Festiwal rozpoczynamy tradycyjnie, w cieniu najstarszego Kościoła w Kołbaczu, następnie zapraszamy do Trzebiatowa, Gryfina, Czachowa, Stargardu i Szczecina. Naszymi przewodnikami będą wytrawni znawcy tematu historii Pomorza, architektury i sztuki – Radosław Palus, Piotr Żak, Paweł Migdalski, Elżbieta Kaczmarczyk, Kamilla Gadomska, Michał Dębowski. Wśród wykonawców koncertów znajdą się artyści: Adranna Bujak-Cyran, Urszula Stawicka, Jakub Kościuszko, Stefan Plewniak oraz zespoły: Tryzna, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum, Orkiestra Famd.pl.
W dotychczasowej historii Festiwalu od 2010 roku odbyliśmy 25 wędrówek, podczas których zwiedziliśmy Barlinek, Chojną, Goleniów, Gryfino, Kołbacz, Police, Pyrzyce, Stargard, Szczecin, Trzcińsko-Zdrój, Trzebiatów. Wydarzenia festiwalowe cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem publiczności, a łączna liczba odwiedzających wyniosła już ponad 12 tysięcy osób. Tradycyjnym miejscem rozpoczęcia corocznej wędrówki Na Gotyckim Szlaku jest Kołbacz w Gminie Stare Czarnowo, gdzie w kościele pocysterskim znajduje się słynna „rozeta kołbacka”, symbol Festiwalu.
Kalendarz Festiwalu
15.08.2015 Kołbacz
Najstarsze ślady osadnictwa Słowian na terenach obecnego Kołbacza datuje sie na VII w. naszej ery. W średniowieczu istniał tutaj gród książęcy. Jest to jedna z możliwych lokalizacji pierwotnej siedziby pomorskiego książęcego rodu Gryfitów. W XII wieku ziemie te należały do Warcisława II Świętoborzyca, kasztelana szczecińskiego, który w 1173 sprowadził w okolice grodu cystersów z duńskiego klasztoru w Esrom. Budowę klasztoru w Kołbaczu rozpoczęto w 1210 roku, a trwała do 1347 roku. W kolejnych latach panowania zakonników na tych terenach sukcesywnie powiększały się ich dobra. Kołbacz był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych księstwa pomorskiego, do którego często zjeżdżali książęta szczecińscy. W kościele klasztornym zostało pochowanych wielu członków rodów Świętoborzyców i Gryfitów, niestety nie zachował się żaden nagrobek. Po reformacji w 1535 klasztor został zlikwidowany, a jego dobra stały się domena książąt. W 1662 ostatecznie zakończył sie okres świetności Kołbacza. Stało się tak w wyniku ogromnego pożaru. Miejscowość nie odzyskała dawnego blasku. Po II wojnie światowej rozwój wsi związany był z założeniem tutaj Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki z Krakowa.